Dymarki Kaczawskie ? Skansen Górniczo-Hutniczy w Leszczynie

Dymarki Kaczawskie ? Skansen Górniczo-Hutniczy w Leszczynie

Dymarki Kaczawskie ? Skansen Górniczo-Hutniczy w Leszczynie

Dymarki Kaczawskie, to kolejna atrakcja Pogórza Kaczawskiego, którą gorąco polecamy. Skansen oddalony jest od gościńca zaledwie 16 km. Bardzo łatwo tam dojechać. Przy skansenie znajduje się duży parking w lesie.
W skansenie zobaczycie piece wapienne, piece do wytopu metali, narzędzia i urządzenia wykorzystywane w hutnictwie i górnictwie. W budynku znajduje się również Izba Tradycji Górniczo-Hutniczych, gdzie zobaczycie m.in. miedziane eksponaty, narzędzia i lampy górnicze.

Na terenie Skansenu organizowane są różne wydarzenia tematyczne, szczególnie w sezonie. Podczas jarmarków przybywa tam duża liczba turystów. Każdy ma szansę zobaczyć jak kiedyś pracowali górnicy, rzemieślnicy i artyści. Dzieci mogą spróbować swoich sił pomagając kowalowi czy samodzielnie czerpiąc papier. Na straganach zakupić można ciekawe pamiątki związane z regionem i hutnictwem. Podczas trwania wydarzenia organizowane są animacje i koncerty. Dzieci mają co robić i oglądać. Smakosze lubiący prostą, tradycyjną kuchnię mogą własnymi siłami przygotować mąkę z której później upieczone zostaną podpłomyki na pobliskim ognisku. Ci, którzy wolą coś bardziej na czasie mogą zjeść smaczny obiad w karczmie znajdującej się obok Izby.

Dwiema głównymi atrakcjami dnia są pokazy wytapiania miedzi oraz tworzenia odlewów. Przez cały dzień w mniejszym piecu zaraz obok wapienników rozgrzewana jest miedź. Kiedy metal osiągnie już postać płynną, otwierana jest dolna część pieca przez którą wylewa się rozgrzana miedź. Efekt tego widowiska jest niepowtarzalny i warto go zobaczyć na własne oczy i poczuć temperaturę jak towarzyszy temu procesowi.
Drugą atrakcją, którą można zobaczyć zaraz obok pieców z miedzią jest tworzenie odlewów z innych metali. Każdy może popatrzeć jak tworzy się taki odlew a nawet samodzielnie spróbować go stworzyć. Pracownicy skansenu pomogą w tym procesie lub pokażą jak się go wykonuje.

Tuż przy skansenie znajduje się ścieżka edukacyjno-przyrodniczo-kulturowa, mająca 3 km długości. W trakcie spaceru można zobaczyć między innymi relikty dawnego górnictwa, pozostałości po dawnych kamieniołomach, w których wydobywano wapień oraz stare sztolnie i szyby badawcze stworzone w poszukiwaniu miedzi i innych metali. W każdym punkcie ścieżki dydaktycznej znajduje się tablica informacyjna świetnie opisująca stanowisko. Są tam najważniejsze informacje o miejscu, historii czy geologii.
Na spacer można wybrać się spokojnie z dzieckiem ale niektóre miejsca w lesie mogą czasami sprawić trudności kiedy idzie się z wózkiem.

Zwiedzanie ścieżki dydaktycznej dobrze jest zacząć od punktu pierwszego i eksplorować ją zgodnie z mapą. Dzięki temu nie pominiecie żadnego punktu a warto zobaczyć wszystkie. Na końcu (lub na początku w zależności jak zaczniecie :) ) zobaczycie starą ścianę małego kamieniołomu, gdzie u podnóża leżą margle miedzionośne, ciemniejsze kamienie z zielonym nalotem. W okolicy dużo jest także wapieni z dendrytami. Charakterystycznymi, krystalicznymi formacjami przypominającymi liście paprotki lub geometryczne kształty.
W kilku miejscach w pobliżu ścieżki znajduje się dużo dziwnie wyglądających kamieni. Przypominają zastygniętą lawę. To pozostałości po wytopie rud. Trzeba uważać bo krawędzie bywają bardzo ostre, można się boleśnie skaleczyć i nie należałoby ich podnosić.

Godziny otwarcia:

Skansen w poniedziałek jest nieczynny

Sezonie letnim: kwiecień ? listopad
wtorek ? piątek: 10:00 ? 18:00
sobota- ? niedziela: 12:00 – 20:00

Sezonie zimowym: grudzień ? marzec
wtorek ? piątek: 10:00 ? 17:00
sobota- ? niedziela: 11:00 ? 19:00

Ceny biletów:

Wstęp na teren skansenu BEZPŁATNY

Adres:

Złotoryjskie Towarzystwo Tradycji Górniczych
Leszczyna 1A
59-500 Złotoryja

Więcej informacji na stronie skansenu.

Dymarki Kaczawskie

Piece bliźniacze w Leszczynie witają swoich gości. Na górę prowadzą kręte schody wewnątrz wapienników. Z górnej części pieca można oglądać skansen i okolicę. Zaglądając do środka pieca możemy zobaczyć jak są one zbudowane.

Wytapianie miedzi w Leszczynie

W Leszczynie podczas różnych imprez można zobaczyć jak wytapia się miedź. Jest to bardzo widowiskowy proces budzący wiele emocji.

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna

Jedna z tablic informacyjnych na ścieżce przyrodniczej. Tablice są bardzo pomocne i zawierają dużo wartościowych informacji. Bez czytania tego co jest tam napisane tracimy możliwość zrozumienia na co patrzymy w danej chwili. Warto jest więc czytać informacje na każdej z tablic.

Ścieżka przyrodnicza w Skansenie górniczo-hutniczym w Leszczynie

Jedno z miejsc, gdzie wydobywano kiedyś wapień.

 Dymarki Kaczawskie ? Skansen Górniczo-Hutniczy w Leszczynie

Skansen w Leszczynie nie jest duży ale oferuje ciekawe atrakcje dla całej rodziny. Warto wybrać się tam z dzieckiem.

 

 

2 komentarze

Napisz Komentarz