Wakacje w Sudetach

Zapraszamy rodziny z dziećmi na wakacje w Sudetach w magicznej Krainie Wygasłych Wulkanów

Wakacje w Sudetach z rodziną to dobry sposób na poznanie Dolnego Śląska i tajemnic jakie oferuje. Nasze tereny, czyli Góry i Pogórze Kaczawskie nazywane Krainą Wygasłych Wulkanów, położone są z dala od dużych miast i zgiełku jaki tam panuje. W otoczeniu małych, malowniczych wiosek i wszędobylskiej zieleni zasmakujesz prawdziwego, wiejskiego wypoczynku. Nasz pensjonat położony jest w Starej Kraśnicy, u podnóża Gór Kaczawskich stanowiących serce Krainy Wygasłych Wulkanów. Nasze tereny są nadal autentyczne i piękne.

 

W lasach i na polach spotkasz prawdziwe dzikie zwierzęta, zające, jelenie, sarny, dziki i stada muflonów, usłyszysz śpiew setek ptaków wspaniale akompaniujących szumowi wiatru. Przy kwiatach i w koronach drzew usłyszysz również głośne bzyczenie pszczół. A wieczorami, kiedy upał już ustąpi i napłynie przyjemna fala chłodniejszego powietrza, posłuchasz koncertu świerszczy siedząc przy ognisku lub grillu, odpoczywając po całodziennym odkrywaniu tajemnic Krainy Wygasłych Wulkanów na Dolnym Śląsku.
Nasz region to nie tylko miejsca historyczne, pałace, zamki, kopalnie, sztolnie czy muzea. Góry i Pogórze Kaczawskie oraz pasmo Sudetów to świetne miejsce na piesze wędrówki z rodziną i znajomymi. Szlaki są łatwe i przystępne a trasy oferują niezapomniane doznania. Zobaczysz gęste lasy, ogromne, kolorowe pola, wielkie skały i pozostałości po wulkanach.

 

Szlaki turystyczne piesze i rowerowe w Sudetach

Szlaki turystyczne piesze i rowerowe w Sudetach

 

gory-kaczawskie-latem

 

Tylko w pobliskich kamieniołomach będziecie mieli okazję zasmakować poszukiwania agatów, ametystów oraz innych przepięknych kamieni. W Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej poznacie historię ziemi i regionu, przeżyjecie trzęsienie ziemi, zobaczycie na własne oczy jak kształtował się krajobraz w trakcie trzech największych okresów wulkanizmu (z punktu widokowego) oraz zobaczycie w ekomuzeum w Dobkowie i okolicy prawdziwe sudeckie wioski, niezmienione przez lata. Idąc szlakami poczujecie wolność i spokój oraz dotrzecie na szczyty wygasłych wulkanów, z których zobaczycie wspaniałe panoramy okolic. Nie ma tu natarczywych reklam, plastiku i krzyczących ludzi ze straganów. Jeżeli szukacie prawdziwego wypoczynku w duchu slow tourism to jest to miejsce dla Was. Tu zaznacie prawdziwego relaksu!

 

 

Zobacz co można robić w Krainie Wygasłych Wulkanów podczas wakacji z rodziną.

Wszystkie informacje dostępne są także na miejscu w naszym pensjonacie.

Jazda konna

Tuż obok naszego pensjonatu znajduje się szkoła jazdy konnej Kadarka. Nie musisz nigdzie jechać. Nasi sąsiedzi oferują program nauki jazdy na koniach dla dzieci i dorosłych, jazdę na miejscu po placu oraz dla bardziej zaawansowanych, konne przejażdżki po malowniczych lasach i łąkach. Dla rodzin oraz grup możliwe jest także wynajęcie bryczki.

  • jazda na lonży
  • oprowadzanie „z ręki”
  • samodzielna jazda
  • jazda w terenie
  • Przejażdżka bryczką – cena uzależniona jest od czasu i ilości osób.

 

Kontakt:

Ośrodek Agro-Rekreacyjny Kadarka Beata Kobiela
Stara Kraśnica 9a
59-540 Świerzawa
tel: +48 730 664 672
beatakobielakadarka@wp.pl
Facebook: Kadarka

Etno Warsztaty

 

Warsztaty chińskie

Warsztaty chińskie

Ania i Robb Maciąg prowadzą Etno Warsztaty w naszym pensjonacie. Na warsztatach dzieci posłuchają fascynujących opowieści o odległych i egzotycznych krajach, Ania i Robb opowiedzą o swoich przygodach podczas długich rowerowych wypraw oraz zaprezentują wiele ciekawych zdjęć zebranych podczas podróży. Podczas warsztatów pokażą także jak przygotować się do wyprawy i co ze sobą zabrać. Każda chwila warsztatów wypełniona jest niesamowitą narracją i praktycznymi przykładami. Mają ponad 20 letnie doświadczenie i z wielką pasją dzielą się swoimi przygodami. Są także autorami nagradzanych książek i zdjęć.

Prosimy o kontakt w celu ustalenia kosztów i rodzaju warsztatów.
Zobacz dostępne rodzaje warsztatów na stronie Ani i Robba.

 

 

Kontakt:

Etno Warsztaty Ania i Robb Maciąg
tel: +48 785 357 968
biuro@etnowarsztaty.pl
etnowarsztaty.pl

Warsztaty kreatywne w okolicy

warsztaty-ceramiczne-dobkowW Dobkowie odwiedzić można Ekomuzeum, w którym działają lokalni rzemieślnicy i artyści. Każdy z nich oferuje warsztaty a w trakcie pracy pokazują na czym polega ich zawód. Dostępne są warsztaty ceramiczne, warsztaty pszczelarskie, warsztaty geologiczne i poszukiwania agatów oraz bardzo szeroka oferta warsztatowa udostępniana w nowoczesnym Centrum Nauki Sudecka Zagroda Edukacyjna.

 

 

 

Warsztaty Mydlarskie

Ziołowe mydełka ? warsztaty tworzenia kosmetyków naturalnych w Zielonym laboratorium w Rzeszówku

Warsztaty mydlarskie w Zielonym Laboratorium w Rzeszówku to świetny sposób na stworzenie własnych kosmetyków, mydełek i szamponów na bazie naturalnych składników. Dzieci mogą w bezpieczny i prosty sposób pod okiem opiekuna stworzyć własne mydlarskie kreacje. W trakcie warsztatów dzieci dowiedzą się na czym polega proces tworzenia mydła, poznają cechy ziół i innych roślin, posłuchają ciekawych historii i same stworzą własne mydełka.
Koszt warsztatów zawiera stworzenie jednego mydełka na osobę.

 

Kontakt:

Zielone Laboratorium Marta i Maciej Zawierucha
Rzeszówek 33, 59-540 Świerzawa
tel: +48 606 571 682
tel: +48 693 476 994
zielonelaboratorium@wp.pl
agroturystykawisienka.pl

Czas trwania warsztatów: ok. 1,5 godziny

 

Geocaching


geocaching

Jedna ze skrytek nieopodal Jeleniej Góry.

Nasz region to gratka dla wielbicieli geocachingu. Mamy wiele ciekawych miejsc, w których znajdują się earthcach’e prowadzące na szczyty ze wspaniałymi widokami, na wygasłe wulkany czy geologicznie ciekawe miejsca. W okolicy rozsiane są setki tradycyjnych skrytek. Dla wielbicieli zagadek są też skrytki typu multi lub zagadkowe. Blisko nas znajduje się szlak „Co wiesz o lesie„. W okolicy Jeleniej Góry, zdobyć możesz ponad 130 skrytek jadąc rowerowym szlakiem wokół kotliny jeleniogórskiej. Zobacz na swoim urządzeniu lub na mapie co czeka na Ciebie w naszej okolicy. Każdy z nich zaprowadzi Was w wyjątkowe i ciekawe zakątki Pogórza i Gór Kaczawskich. Większość ze skrytek zawiera także opisy i ciekawe historie miejsc, w których się znajdują. To świetny sposób na zwiedzanie Krainy Wygasłych Wulkanów z dziećmi. Każdy może przy użyciu smartphona, tabletu lub innego urządzenia GPS przeżyć niesamowitą przygodę odkrywania skarbów i tajemnic.

 

Świetna, darmowa aplikacja dla systemu Android: c:geo w sklepie Google. Polecamy!
c:geo pozwala na odszukanie wszystkich typów skrytek za darmo (bez premium).

Oficjalna aplikacja mobilna dla Androida i Apple iOS: geocaching.com
Bez abonamentu pozwala na odszukanie skrytek do poziomu trudności 1.5.

Spływ kajakiem doliną Bobru

Spływy kajakami Doliną Bobru cieszą się dużym powodzeniem. Nic dziwnego, bo jest to bardzo piękna i malownicza dolina, gdzie rzeka spokojnie sobie płynie a my możemy podziwiać uroki okolicy.

Spływ rozpoczyna się w Nielestnie, na stacji kolejowej, gdzie kręcono pierwszą scenę do słynnego filmu „Jak Rozpętałem II Wojnę Światową”

 

A tak wygląda dzisiaj:

Stacja Nielestno

Stacja Nielestno

Do stacji dojechać można kolejką co również stanowi ciekawą atrakcję turystyczną lub własnym samochodem. Dalej należy kierować się w stronę mostu. Trasa jest aktywna i trzeba uważać, mimo, że lokalne, powolne pociągi jeżdżą dość rzadko.
Za mostem, po prawej stronie znajduje się punkt startowy. Będzie tam czekać organizator wraz z kajakami.
Po przeszkoleniu uczestników następuje rozdanie map z trasą, kamizelek ratunkowych oraz zwodowanie kajaków. Rozpoczyna się przygoda :)

Na spływ kajakowy doliną Bobru można udać się z dziećmi. Dobrym pomysłem jest wynajęcie kajaka 2+1 czyli dwoje dorosłych i dziecko. Szczegóły można ustalić z organizatorem, który doradzi i pomoże wybrać najlepszą i najbezpieczniejszą konfigurację.

Rzeka jest spokojna ale w zależności od wcześniejszych warunków atmosferycznych stan wody może ulec zmianie. Czasami niektórzy mogą mieć opory przed wejściem do wody jeżeli nie są oswojeni z pływaniem. Bardzo rzadko zdarzają się wywrotki wynikające głównie z błędów ludzkich i nie stosowania się do zaleceń organizatora.

Spływ kajakiem malowniczą doliną Bobru.

Spływ kajakiem malowniczą doliną Bobru.

 

Długość trasy i czas spływu zależy od ustaleń z organizatorem. Można wybrać czas między 2 a 6 godzin. Koniec trasy w zależności od czasu spływu to Wleń lub Lwówek Śląski. Po drodze wymagane jest kilkukrotne wyjście na brzeg i przeniesienie kajaków, ze względu na występowanie progów rzecznych.

Organizator zapewnia transport z powrotem do miejsca gdzie pozostawiono samochody. Najwygodniej jest zebrać grupę i wspólnie wyruszyć na spływ, co znacznie ogranicza koszt na osobę.

Kontakt:

Cezary Miklas
tel: +48 603 604 646
strider@strider.pl

Adres startu spływu:

Stacja kolejowa Pilchowice-Nielestno
Nielestno
59-610 Wleń

Inne atrakcje Dolnego Śląska i Krainy Wygasłych Wulkanów

Dolny Śląsk kryje w sobie wiele tajemnic, które czekają na odkrycie. Jeżeli interesujesz się geologią, archeologią, historią czy przyrodą albo po prostu chcesz zobaczyć ciekawe miejsca to Kraina Wygasłych Wulkanów jest właśnie dla Ciebie.

Nasz region charakteryzuje się dużym zagęszczeniem zamków i pałaców a także wszelkiego rodzaju miejsc w których możemy zobaczyć działalność człowieka od zarania dziejów. Znajdują się tu niezliczone ilości zamków, pałaców, wapienników, sztolni i kamieniołomów. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wielbiciele poszukiwań wojskowej historii i II wojny światowej, przyrodnicy,

Wiele z nich jest usytuowanych w niewielkiej odległości od Gościńca.

Dobków – aleja lipowa, szlak kapliczek, ścieżka edukacyjna, widok na trzy okresy wulkanizmu – 4,5 km
Sudecka Zagroda Edukacyjna – w Dobkowie, to nowoczesne Centrum Edukacji o Ziemi i Regionie – 4,5 km
Organy Wielisławskie to pomnik przyrody nieożywionej. Na szczyt góry prowadzi malowniczy szlak turystyczny – 4,8 km
Czartowska Skała – to powulkaniczny nek z którego rozpościera się piękny widok na Góry i Pogórze Kaczawskie oraz Karkonosze – 10 km
Wąwóz Lipa – ok 11 km
Wąwóz nad Groblą15 km
Wąwóz Siedmica15 km
Ostrzyca Proboszczowicka – to najbardziej znany wygasły wulkan a także jest to najwyższy szczyt na Pogórzu Kaczawskim, nazywany ?Śląską Fudżijamą? – 15 km
Wąwóz Myśliborski17 km
Zamek Świny18 km
Zamek Bolków – to średniowieczny zamek na którym organizowane są słynne Castle Party i Laser Show – 20 km
Kościół Pokoju w Jaworze znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO – 23 km
Zamek Grodziec – zamek wybudowany na bazaltowym wzgórzu, w ciągu roku organizowane są na nim liczne imprezy i turnieje. Jest niewątpliwie perełką wśród zamków dolnośląskich – 27 km
Termy Cieplickie 27 km

Oferta noclegowa w Gościńcu Pod Gruszą

Dla naszych Gości oddajemy komfortowo wyposażone pokoje. W każdym z nich znajduje się prywatna, przestronna łazienka,  oraz darmowy dostęp do internetu.
Na parterze znajduje się duża, ogólnodostępna sala a w niej 60″ TV+Xbox, projektor z ekranem oraz miejsce do spędzenia czasu w większym gronie rodziny i przyjaciół.

Specjalnie dla rodzin mamy dedykowany pokój dla najmłodszych dzieci. Tam mogą bawić się w towarzystwie innych dzieci otoczone kolorowymi zabawkami i grami. A kiedy dopisuje pogoda a w trakcie wakacji o to nie trudno, wszystkie dzieciaki mogą bawić się na naszym przydomowym placu zabaw kiedy rodzice obok spokojnie sobie grillują.

Już niedługo pojawi się otwarty program wakacyjnych warsztatów kreatywnych w Krainie Wygasłych Wulkanów.

Zobacz program warsztatów letnich w 2019r.


Kilka naszych pokoi

Zobacz nasze pokoje